Adolf Weltschek

Data i miejsce urodzenia: 1953
Zawód: reżyser i aktor teatralny

Teatry:
Teatr STU (1975–1986; aktor i reżyser)
Teatr Polski w Bielsku-Białej (do 1986; reżyser)
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (do 1989; reżyser)
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (do 1991; reżyser)
Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska (od 2012 Groteska Kraków)

Wybrane realizacje:
Reżyser ponad 70 przedstawień teatralnych w około 20 placówkach teatralnych.
Autor m.in. 10 sztuk teatralnych, współtwórcą scenariuszy filmowych, pomysłodawcą i realizatorem widowisk plenerowych (m.in. Wielkiej Parady Smoków).

Maciej Englert

Data i miejsce urodzenia: 17 lutego 1946, Sosnowiec
Zawód: aktor, reżyser teatralny

Teatry:
Teatr Współczesny w Warszawie (1968–1975; aktor i reżyser)
Teatr Współczesny w Szczecinie (1976–1979; dyrektor naczelny i artystyczny
Szczeciński Teatr Współczesny (pierwszy dyrektor)
Teatr Współczesny w Warszawie (1979–1981; zastępca dyrektora, od 1981 dyrektor)

Wybrane role filmowe:
Dagny Stanisław Korab-Brzozowski (1976)
Jarosław Dąbrowski Ignacy Chmieleński (1975)
Palec Boży Andrzej, pensjonariusz zakładu psychiatrycznego (1972)
Diabeł Hrabia – pan młody (1972)
Brylanty pani Zuzy Pracownik kontrwywiadu (1971)
Złote Koło Jan Sadowski „Długi Janek” (1971)
Bolesław Śmiały Rycerz ze świty królewskiej (1971)

Wybrane realizacje:
Wyzwolenie Wyspiańskiego,
Kurka Wodna Witkacego,
Burza Szekspira
Lato i dym Williamsa

Szymon Szurmiej

Data i miejsce urodzenia: 18 czerwca 1923, Łuck
Data i miejsce śmierci: 16 lipca 2014, Warszawa
Zawód: aktor, reżyser

Teatry:
Teatr Polski we Wrocławiu (1951-1955)
Teatr Ziemi Opolskiej w Opolu (1955–1956; kierownik artystyczny i reżyser)
Dolnośląski Teatr Powszechny we Wrocławiu (1956–1962)
Wrocławski Teatr Rozmaitości (1962–1967; reżyser)
Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie (1969-2014; dyrektor naczelny i artystyczny)

Wybrane realizacje
Szymon Szurmiej był autorem lub współautorem takich sztuk jak:
…I stał sie cud (1998)
Bonjour Monsieur Chagall (1979)
Gwiazdy na dachu (razem z Michałem Szwejlichem; 1977)
Było niegdyś miasteczko. Korowód weselny (1972)
Grunt to zdrowie (razem z Michałem Szwejlichem; 1971)

Mikołaj Grabowski

Data i miejsce urodzenia: 5 grudnia 1946, Chrzanów
Zawód: aktor, reżyser teatralny, pedagog

Teatry:
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1969–1977)
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (1977–1979)Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi (1979–1981)
Teatr Polskim w Poznaniu (1981–1982; dyrektor naczelny i artystyczny)
Teatr im. Juliusza Słowackiego (1982-1985; dyrektor naczelny i artystyczny
Teatr Ludowy w Krakowie-Nowej Hucie
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Pantheater Kampnagel w Hamburgu
Teatr im. Juliusza Słowackiego
Teatr Nowego w Łodzi (1999–2002; dyrektor naczelny i artystyczny)
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (od 2002 dyrektor artystyczny; od 2003 również dyrektor naczelny; koniec pracy 2012)
Teatr STU w Krakowie (1987-1997; wspólnie z Krzysztofem Jasińskim dyrektor artystyczny)

Wybrane realizacje:
Opis obyczajów Jędrzeja Kitowicza w Teatrze STU (1990),
Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Stefana Jaracza, Teatrze im. Juliusza Słowackiego i Teatrze Telewizji
Prorok Ilja Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Nowym w Łodzi.

Jan Englert

Data i miejsce urodzenia: 11 maja 1943, Warszawa
Zawód: aktor, reżyser, pedagog

Wybrane role:
Kanał ((jako  „Zefir”, 1957)
Cyrograf dojrzałości (jako  Wiktor Lewicki, 1967)
Sól ziemi czarnej (jako  Erwin Maliniok, 1969)
Kolumbowie (jako  „Zygmunt”, 1970)
Perła w koronie (jako  Erwin Maliniok. 1971)
Dwoje bliskich obcych ludzi – Maciek Bobrowski, mąż Barbary,1974)
Doktor Judym (jako  Tomasz Judym, 1975)
Dusze stracone (jako  Ricardo Heredia, 1975
Rodzina Połanieckich (jako  Hipolit Apolinary Maszko, 1978)
Mniejsze niebo (jako  Weber, dziennikarz telewizyjny,1980)
Ukryty w słońcu (jako  Janek, 1980)
Okno (jako  psychiatra, 1981)
Bluszcz (jako  Andrzej, kochanek Kingi, 1982)
Stan wewnętrzny (jako  Jerzy, konstruktor łodzi, były mąż Ewy, 1983)
5 dni z życia emeryta (jako  Stanisław Bzowski, ojciec Adama,1984)
Magnat, (jako  Conrad, syn Hansa Heinricha, 1986)
Rzeka kłamstwa (jako  January Strzembosz, 1987)
Piłkarski poker (jako  prezes „Czarnych”, 1988)
Wielka wsypa (jako  Jarek Bronko vel hrabia Branicki, 1992)
Białe małżeństwo (jako  Wincenty, ojciec dziewcząt, 1992)
Komedia małżeńska (jako  Wiktor Kozłowski, 1994)
Szczur (jako  Jarek Bronko vel Branicki, 1994)
Matki, żony i kochanki (jako  Jerzy Lipert, dawna miłość Wiktorii, 1995)
Pestka (jako  Sewer, wspólnik Borysa, 1995)
Wirus (jako  komisarz Kujawa, ojciec Józka, 1996)
Kiler (jako  senator Ferdynand Lipski, 1997)
Ekstradycja 3 (jako  Kowalski, biznesmen mający powiązania ze światem przestępczym, 1998)
Złoto dezerterów (jako  major „Jeremi”, 1998)
Kiler-ów 2-óch (jako  senator Ferdynand Lipski,1999)
Od czasu do czasu (jako  Julian, 1999)
Świąteczna przygoda (jako  anioł Śmierć, 2000)
Pieniądze to nie wszystko (jako  prowadzący galę small-biznesu, 2001)
Superprodukcja (jako  on sam, 2003)
Bezmiar sprawiedliwości (jako  mecenas Paweł Boś, adwokat Kutra, 2006)
Bezmiar sprawiedliwości (serial) (jako  mecenas Paweł Boś, adwokat Kutra, 2006)
Oficerowie (jako  Zenon Kaliński, właściciel stacji „TV Max”, ojciec Alicji Szymczyszyn, 2006)
S@motność w sieci (jako  klient Marka, 2006)
Katyń (jako  generał,2007)
Lejdis (jako  Jan Korbowicz, ojciec „Korby”, 2008)
Skorumpowani (jako  Witold Burzyński,2008)
Popiełuszko. Wolność jest w nas (jako  profesor, 2009)
Tatarak (jako  doktor, mąż Marty, 2009)
Tajemnica Westerplatte (jako  podpułkownik Wincenty Sobociński, 2010)
Układ Warszawski (jako  Antoni Rylski „Łapa”, 2010)
Przepis na życie (jako  Michał, 2012-2013)
Warszawa (jako  Jerzy Słomkowski, ojciec Julii, Adama i Ewy, 2012)
AmbaSSada (jako  Oskar, 2013)
Bogowie (jako  prof. Wacław Sitkowski, szef doc. Religi, 2013)

Krystyna Janda

Data i miejsce urodzenia: 18 grudnia 1952, Starachowice
Zawód: aktorka

Wybrane role:
Człowiek z marmuru (jako Agnieszka; 1976)
Pani Bovary to ja (jako Krystyna, przyjaciółka Anny; 1977)
Granica (jako Elżbieta Biecka, żona Ziembiewicza; 1977)
Bestia (jako Anna, żona Pawła; 1978)
Dyrygent (jako Marta; 1979)
Człowiek z żelaza (jako Agnieszka; 1981)
Mefisto (jako Barbara Bruckner; 1981)
Obudź się, szpiegu (jako Anna Gretz; 1982)
Przesłuchanie (jako Antonina Dziwisz; 1982)
Stan wewnętrzny (jako żeglarka Ewa Jaskólska; 1983)
To tylko Rock (jako piosenkarka Majka Lenczewska; 1983)
Kochankowie mojej mamy (jako Krystyna Traczyk; 1985)
Glut (jako Anna; 1985)
W zawieszeniu (jako Anna Mroczyńska; 1986)
Na srebrnym globie (jako Aza; 1987)
Krótki film o zabijaniu (jako Dorota; 1987)
Dekalog II (jako Dorota Geller; 1988)
Dekalog V (jako Dorota Geller; 1988)
Stan posiadania (jako Julia; 1989)
Zwolnieni z życia (jako Francuzka; 1992)
Pestka (jako Agata Koman; 1995)
Tato (jako Magda, adwokat Michała; 1995)
Opowieści weekendowe: Niepisane prawa (jako Halina; 1995)
Matka swojej matki (jako Ewa Kozłowska, matka Alicji; 1995)
Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (jako Anna, była żona Tomasza; 2000)
Żółty szalik (jako aktualna kobieta; 2000)
Przedwiośnie (jako Jadwiga Barykowa, matka Cezarego; 2001)
Superprodukcja (jako aktorka Krystyna Janda; 2002)
Ryś (jako Wiadro, sprzątaczka na Poczcie Głównej w Warszawie; 2007)
Tatarak (jako 2 role: pani Marta; aktorka; 2009)
Rewers (jako Irena Jankowska, matka Sabiny; 2009)
Sponsoring (jako matka Alicji; 2011)

Maciej Wojtyszko

Data i miejsce urodzenia: 16 kwietnia 1946, Warszawa
Zawód: reżyser, scenarzysta, pisarz

Wybrane realizacje
Reżyseria
Święto księżyca (1983)
Synteza (1983)
Ognisty anioł (1985)
Mistrz i Małgorzata (1988)
Yacht w kawalerki (1989)
Co cię znów ugryzło? (1998-1999)
Miodowe lata (1998-2003, wybrane odcinki)
Miasteczko (2000 – 2001)
Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości (2000)
Kocham Klarę (2001, wybrane odcinki)
Pani Basia, pani Róża (2002)
Całkiem nowe lata miodowe (2004, wybrane odcinki)
Pensjonat pod różą (2004-2006, wybrane odcinki)
Ale się kręci! (2006)
Ogród Luizy (2007)
Doręczyciel (2008)
EM-20stka (2010)

Scenariusz
Święto księżyca (1983)
Synteza (1983)
Ognisty anioł (1985)
Poczekaj błyśnie (1986)
Mistrz i Małgorzata (1988)
Co cię znów ugryzło? (1988-1999)
Miodowe lata (1998-2003, wybrane odcinki)
Dialogi (o1998-2003, wybrane odcinki)
Opieka artystyczna (1998-2003, wybrane odcinki)
Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości (2000)

Gustaw Holoubek

Data i miejsce urodzenia: 21 kwietnia 1923, Kraków
Data i miejsce śmierci: 6 marca 2008, Warszawa

Zawód: aktor, reżyser, pedagog

Wybrane role filmowe:
Żołnierz zwycięstwa (jako Feliks Dzierżyński, 1953)
Błękitny krzyż (jako lektor, 1955)
Tajemnica dzikiego szybu (jako nauczyciel Sądej, 1956)
Pętla (jako Kuba Kowalski, 1957)
Pożegnania (jako Mirek, 1958)
Biały niedźwiedź – (jak Henryk Fogiel, 1959)
Rozstanie (jako mecenas Oskar Rennert, 1960)
Historia żółtej ciżemki (jako Wit Stwosz, 1961)
Gangsterzy i filantropi (jako „Profesor”, 1962)
Spotkanie w Bajce (jako doktor Paweł, 1962)
Naprawdę wczoraj (jako kapitan portu Stołyp, 1963)
Prawo i pięść (jako Andrzej Koenig, 1964)
Perły i dukaty (jako dyrygent Franciszek X, 1965)
Salto (jako gospodarz, 1965)
Klub profesora Tutki (jako profesor Tutka, 1966)
Marysia i Napoleon (jako Napoleon Bonaparte, 1966)
Fatalista (jako porucznik Wulicz, 1967)
Gra (jako mąż Małgorzaty, 1968)
Urząd (jako ksiądz Miron, 1969)
Pejzaż z bohaterem (jako nauczyciel Rafał Wilczewski, 1970)
Goya (jako Migel Bermudez, 1971)
Jak daleko stąd, jak blisko (jako Maks, 1971)
Wyspy szczęśliwe (jako doktor, 1972)
Sanatorium pod Klepsydrą (jako doktor Gotard, 1973)
Blaszany bębenek (jako ksiądz, 1979)
Cień (jako lekarz, 1981)
Dziecinne pytania (jako profesor, 1981)
Nieciekawa historia (jako profesor, 1982)
Pismak (jako sędzia śledczy, 1984)
Weryfikacja (jako redaktor Gucio Nawrot, 1986)
Zygfryd – (jako Stefan Drawicz, 1986)
Królewskie sny (jako Władysław II Jagiełło, 1988)
Mistrz i Małgorzata (jako Woland, 1988)
Oczy niebieskie (jako profesor, 1994)
Księga wielkich życzeń (Adam Ostrowski, 1997)
Ogniem i mieczem (senator, 1999)
Operacja Samum (jako szef Szin Betu Szopsowitz, 1999)
Ogniem i mieczem (jako senator, 2000)
Listy miłosne (ojciec Teresy, 2001)

Krzysztof Garbaczewski

Data i miejsce urodzenia: 24 lutego 1983, Białystok
Zawód: reżyser, scenograf

Najważniejsze realizacje:

Zwycięstwo nad słońcem i „Solarize” Adama Szpindlera i Marcina Cecko w Operze Narodowej w Warszawie (2014)
Caligula Alberta Camus w Schauspiel Stuttgart (2014)
Kronos Witolda Gombrowicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2013)
Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcina Cecko w Muzeum Powstania Warszawskiego/Nowym Teatrze w Warszawie (2013)
Poczet królów Polskich w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2013)
Balladyna Marcina Cecko w Teatrze Polskim w Poznaniu (2013)
Everyman Jack of You i Forgiveness Erika Ehna w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku w ramach projektu Soulographie (2012)
Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu ( 2012)
Życie seksualne dzikich Marcina Cecko w Nowym Teatrze w Warszawie (2011)
Gwiazda Śmierci Marcina Cecko w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2010)
Biesy Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu ( 2010)
Odyseja Marcina Cecko według Homera w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2009)
Nirvana na podstawie Tybetańskiej Księgi Umarłych w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2009)
Opętani Witolda Gombrowicza w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (p2008)
Chór sportowy Elfriede Jelinek w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (2008)
Burza William Shakespeare w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2015)

Tadeusz Łomnicki

Data i miejsce urodzenia: 18 lipca 1927, Podhajce (Ukraina)
Data i miejsce śmierci: 22 lutego 1992, Poznań

Zawód: aktor

Wybrane role:

Dwie godziny (jako Kuba, 1946)
Stalowe serca (jako górnik Wiktor Tuszyński, 1948
Dwie brygady (jako aktor Pietrzak grający Jarkę, syna Karhana, 1950)
Żołnierz zwycięstwa (jako żołnierz pochodzący z Mogiły, 1953)
Piątka z ulicy Barskiej (jako Lutek Kozłowski, 1953)
Pokolenie (jalko Stach, 1954)
Eroica (jako porucznik Zawistowski, 1957)
Zamach (jako Marek, 1958)
Ósmy dzień tygodnia (jako Grzegorz Walicki, brat Agnieszki, 1958)
Baza ludzi umarłych (jako „Partyzant”, 1958)
Kamienne niebo (jako Maniuś, 1959)
Niewinni czarodzieje (jako Bazyli, 1960)
Czas przeszły (jako Antoni, członek oddziału, 1961)
Wiano (jako nauczyciel Edek, chłopak Ulki, 1963)
Mansarda (jako Hilary, 1963)
Życie raz jeszcze (jako Jakuszyn, 1964)
Pierwszy dzień wolności (jako porucznik Jan, 1964)
Potem nastąpi cisza (jako major Świętowiec, 1965)
Głos ma prokurator (jako oskarżony Wojciech Trepa, 1965)
Bariera (jako lekarz w przychodni zakładowej, 1966)
Stajnia na Salvatorze (jako Jan Gajewski „Zyga”, 1967)
Ręce do góry (jako Opel Rekord, 1967)
Przygody pana Michała (jako Michał Wołodyjowski, 1969)
Pan Wołodyjowski (jako Michał Wołodyjowski, 1969)
Pan Dodek (jako woźny w urzędzie, 1970)
Poślizg (jako nerwowy klient warsztatu samochodowego, 1972)
Potop (jako Michał Wołodyjowski, 1974)
Człowiek z marmuru (jako reżyser Jerzy Burski, 1976)
Tańczący jastrząb (jako dyrektor, 1977)
Granica (jako starosta Czechliński, 1977)
…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie… (jako Stefan Starzyński, 1978)
Klucznik (jako hrabia, 1979)
Wizja lokalna 1901 (jako burmistrz Mossenbach, 1980)
Kontrakt (jako Adam Ostoja-Okędzki, 1980)
Przypadek (jako komunista Werner,1981)
Limuzyna Daimler-Benz (jako profesor Stefan Hahn, 1981)
Miłość z listy przebojów (jako profesor, członek „teatrzyku”,1984)
Dom wariatów (jako ojciec, 1984)
Kronika wypadków miłosnych (jako pastor Baum, ojciec Grety i Engela, 1985)
Biesy (jako kapitan, 1988)
Dekalog VIII (jako krawiec, 1988)
Modrzejewska (jako Fiodor F. Berg, 1989)
Lawa (jako ksiądz; mężczyzna w Salonie Warszawskim, 1989)
Seszele (jako śpiewak występujący w roli Scarpii, 1990)
Ferdydurke (jako wuj, 1991)