Tadeusz Kantor

Data i miejsce urodzenia: 6 kwietnia 1915, Wielopole Skrzyńskie
Data i miejsce śmierci: 8 grudnia 1990, Kraków

Zawód: reżyser, malarz, scenograf, grafik

Najważniejsze dzieła:
Umarła Klasa
Wielopole, Wielopole
Nigdy tu już nie powrócę
Dziś są moje urodziny

Założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie

Jan Klata

Data i miejsce urodzenia: 24 lutego 1973, Warszawa

Zawód: reżyser, dramaturg, felietonista

Wybrane realizacje:
„Lochy Watykanu” według André Gide’a (Teatr Współczesny we Wrocławiu, 2004)
„H. „według „Hamleta” Williama Shakespeare’a (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2004)
„… córka Fizdejki” według dramatu „Janulka, córka Fizdejki” Witkacego (Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2004)
„Nakręcana pomarańcza” według powieści „Mechaniczna pomarańcza” Anthony’ego Burgessa, (Teatr Współczesny we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, 2005);
„Fanta$y” według dramatu „Fantazy” Juliusza Słowackiego (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2005)
„Trzy stygmaty Palmera Eldritcha” według powieści Philipa K. Dicka (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, 2006)
„Triumf Woli” – spektakl z okazji 63. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego  Muzeum Powstania Warszawskiego, 2007)
„Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej” (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008)
„Koprofagi, czyli znienawidzeni, ale niezbędni” według powieści „Tajny agent” i „W oczach Zachodu” Josepha Conrada (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, 2011)

Andrzej Łapicki

Data i miejsce urodzenia: 11 listopada 1924, Ryga, Łotwa
Data i miejsce śmierci: 21 lipca 2012, Warszawa

Zawód: aktor, reżyser, pedagog

Wybrane realizacje:

Dwie godziny (jako towarzysz damulki w „Kolorowej”, 1946)
Zakazane piosenki (jako wykonawca wyroku na skrzypku-konfidencie, 1946)
Jasne łany (jako Leśniewski, były nauczyciel, 1947)
Miasto nieujarzmione (jako oficer SS, 1950)
Domek z kart (jako starosta, 1953)
Sprawa do załatwienia (jako narrator, 1953)
Żołnierz zwycięstwa (jako John Lane, dziennikarz amerykański, 1953)
Powrót (jako Jurek „Siwy”, 1960)
Dziś w nocy umrze miasto (jako Piotr, 1961)
Spotkanie w Bajce (jako Wiktor, 1962)
Naprawdę wczoraj (jako pisarz Nowak, 1963)
Pamiętnik pani Hanki (jako Jacek Renowicki, mąż pani Hanki, 1963)
Życie raz jeszcze (jako Piotr Grajewski, 1964)
Lekarstwo na miłość (jako Andrzej, kapitan milicji, 1964)
Salto (jako pijak Pietuch, 1965)
Gdzie jest trzeci król (jako kapitan Stefan Berent, 1965)
Mistrz (jako doktor Roman Kawski, 1966)
Cześć kapitanie) (jako szpieg, 1967)
Klub szachistów (jako Wacław Urbin, 1967)
Kwestia sumienia (jako kapitan Parrol Hartroy, 1967)
Szach i mat! (jako Bartolomeo, 1967)
Poradnik matrymonialny (jako doktor Bogumił, mąż Roksany, 1967)
Zbrodnia lorda Artura Saville’a (jako lord Artur Saville, 1967)
Dancing w kwaterze Hitlera (jako niemiecki turysta, 1968)
Lalka (jako Kazimierz Starski, 1968)
Wszystko na sprzedaż (jako Andrzej, reżyser filmu „Wszystko na sprzedaż”, 1968)
Jarzębina czerwona (jako porucznik Gorczyński, 1969)
Jak daleko stąd, jak blisko (jako Andrzej, 1971)
Piłat i inni (jako Afraniusz, 1971)
Wesele (jako poeta, 1972)
Stracona noc (jako Wacław Kisielecki, pisarz, 1973)
Zazdrość i medycyna (jako Tamten , dyrektor szpitala w Krynicy, kochanek Rebeki Widmarowej, 1973)
Ziemia obiecana (jako Trawiński, 1974)
Sprawa Gorgonowej (jako Kulczycki, sędzia śledczy, 1977)
Panny z Wilka (jako lekarz w Stokroci, 1979)
Urodziny młodego warszawiaka (jako Stanisław Bielecki, ojciec Jerzego, 1980)
Z dalekiego kraju (From a far country: Pope John Paul II) (jako oficer niemiecki w katedrze wawelskiej, 1981)
Debiutantka (jako Jerzy, 1981)
Dziewczęta z Nowolipek  (jako profesor zatrudniający matkę Franki, 1985)
W zawieszeniu (jako doktor Ruczyński, 1986)
Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest… (jako Hulanicki, ojciec Stasia, 1988)
Lawa (jako car w „Śnie Senatora”, 1989)
Stan posiadania  (jako ojciec Tomasza, 1989)
Pan Tadeusz  (jako ksiądz, 1999)
M jak miłość (jako Tadeusz Budzyński, wuj Andrzeja Budzyńskiego, 2011)
Reguły gry  (jako staruszek na wernisażu, 2012)

Erwin Axer

Data i miejsce urodzenia: 1 stycznia 1917, Wiedeń, Austria
Data i miejsce śmierci: 5 sierpnia 2012, Warszawa

Zawód: reżyser

Wybrane realizacje:

Zwykła sprawa
Domek z kart
Ifigenii w Taurydzie
Kariery Arturo Ui
Krawiec
Miłości na Krymie

Więcej o na temat Erwina Axera można przeczytać w portalu Teatralny.pl

Mirosław Baka

http://teatralny.pl/teatr/teatr-wybrzeze,555.html

Data i miejsce urodzenia: 15 grudnia 1963, Ostrowiec Świętokrzyski
Zawód: aktor

Teatry:
Teatr Wybrzeże (aktualnie)
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej Sopot
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego Kalisz
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida Jelenia Góra

Wybrane realizacje:
Człowiek (jak człowiek, 1987)
Biesy (jako Stiepan Trofimowicz Wierchowieński, 1988)
Sen nocy letniej (jako Lizander, 1988)
Wolność dla Barabasza (jako Barabasz, 1988)
Cnotliwa panna z ulicy Taniej (jako Szpicel I, 1989)
Antoniusz i Kleopatra (jako Enobarbus, 1992)
Śmierć komiwojażera (jako Biff, 1992)
Biesy (jako Iwan Szatow, 1992)
I cóż dalej szary człowieku? (jako Pinneberg, 1992)
Godzina kota (jako Chłopiec, 1993)
Fantazy (jako Jan, 1993)
Tutam (jako On; Głos M., 1994)
Damy i huzary (jako Edmund, 1994)
Arkadia (jako Valentine Coverly, 1994)
Sie kochamy (jako Harry Berlin, 1994)
Było sobie kiedyś miasto (jako Joachim Mahlke, 1994)
Kto mówi o czekaniu? (jako Antony, 1995)
Hamlet, książę Danii (jako Hamlet, 1996)
Kilka zdarzeń z życia braci… (jako Dymitr Karamazow, 1997)
Sztuka (jako Marc, 1998)
Medyk mimo chęci (jako Zganarel, 1999)
Simpatico (jako Vinnie, 1999
Ryszard III (jako Ryszard III, 2000)
Tragedia o Bogaczu i Łazarzu (jako Kandyd, 2001)
Hanemann (jako Hanemann, 2002)
Mewa (jako Trigorin, 2002)
Don Carlos (jako Markiz Posa, 2003)
Parawany (jako Porucznik, 2006)
Tytus Andronikus (jako Tytus Andronikus, 2006)
G®upa Laokoona (jako Ojciec, 2007)
All inclusive (jako Rafał, 2007)
1920 Wojna i Miłość (jako Józef Piłsudski, 2011)
Nie dorosłem (jako Stanisław Staszewski, 2011)
Maria Stuart (ako Robert Dudley hrabia Leicester, 2014)

Adam Ferency

Data i miejsce urodzenia: 5 października 1951, Warszawa
Zawód: aktor

Teatry:
Teatr Dramatyczny, Warszawa
Teatr na Woli, Warszawa
Teatr Współczesny, Warszawa
Studio Teatralne KOŁO, Warszawa

Wybrane realizacje:
Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim (jako Kalifasz, Ruben, Muzyk, Uczeń 1994)
Szkarłatna wyspa (jako Dyrektor Gennady Panfiłowicz, 1995)
Ptaszek Zielonopióry (jako Kalmon, 1996)
Czekając na Godota (jako Pozzo, 1996)
Jak wam się podoba (jako Książę wygnany, Fryderyk, 1996)
Końcówka (jako Hamm, 1997)
Poskromienie złośnicy (jako Krzysztof Okpisz, Petruchio, 1997)
Powrót Odysa (jako Odys, 1999), rez. Krystian Lupa, 1999
Auslöschung – Wymazywanie (jako Ojciec, 2001)
Obsługiwałem angielskiego króla (jako Jan Dziecię III, 2003)
Blackbird (jako Ray, 2006)
Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena (jako Peer Gynt, 2007)
Szczęśliwe dni (jako Willie, 1995/2008)
Borys Godunow (jako Borys Godunow, 2008)
Persona. Marilyn (jako Gabriel Baltazar, 2009)
Don Kiszot (jako Don Kiszot, 2010)
Plac Apokalipsa (jako On, 2010)

Bohdan Łazuka

Data i miejsce urodzenia: 31 października 1938, Lublin
Zawód: aktor teatralny i filmowy, piosenkarz

Teatry:
Teatr Współczesnym
Teatr Syrena
Teatr Komedia
Teatr Rozmaitości
Teatr Kwadrat
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. J. Kiepury

Wybrane realizacje:
Wodewil i piosenka (jako Kolektor, 1959)
Orfeusz (jako Protokolant, 1960)
Kariera Artura Ui (jako Fiedotik, 1963)
Billy kłamca (jako Billy Fisher, 1964)
Serce w rozterce (jako Baraon Fortunat Lips, 1967)
Jadzia wdowa (jako Feliks, 1967)
Chryja (jako Cygan I, 1972)
Cień (jako Cezary Borgia, 1973)
Awans (jako Magister, 1974)
Styczeń (jako Łazar, 1975)
Zajmij się AMelią (jako Książę, 1975)
Taka nasza robota (jako Błaszczy, 1976)
Rzymska łaźnia (jako Iwan Antonow, 1977)
Wielki Dodek (jako JEden z Czterech, 1979)
Dobry wojak Szwejk (jako Feldkurat Katz, 1981)
Wizyta młodszej pani (jako Pan Czesio, 1981)
Madame Sans-Gene (jako Fouché, 1982)
Seks i polityka (jako Wąż kusiciel, 1983)
Seks i pieniądze (jako Prowadzący I, 1984)
Śmiech na linii  (jako Syn, 1986)
Taniec kogutów (jako Pół-Szkot; Narrator, 1991)
Poczekalnia (jako Zrównoważony, 1992)
Rozkoszna dziewczyna (jako Feliks, 1997)
Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca (jako Radost, 2003)
Księżniczka czardasza (jako Kelnes, Alfons, 2006)

Ewa Wójciak

Data i miejsce urodzenia: 1951, Poznań
Zawód: aktorka, reżyser teatralna

Teatry:
Teatr Ósmego Dnia, Poznań

Wybrane realizacje:
Integracja (1972)
Wizja lokalna (1973)
Wizja lokalna (wersja II, 1973)
Musimy poprzestać na tym, co nazwano rajem na ziemi (1975)
Przecena dla wszystkich (1977)
Ach, jakże godnie żyliśmy (1979)
Więcej niż jedno życie (1981)
Przypowieść (1982)
Wzlot (1982)
Raport z oblężonego miasta (1983)
Cuda i mięso (1984)
Mięso (1989)
Ziemia niczyja (1991)
Requiem (1993)
Sabat (1993)
Tańcz póki możesz (1994)
Paranoicy i Pszczelarze (2009)
Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej (2012)
Ceglorz (2013)

Piotr Adamczyk

Data i miejsce urodzenia: 21 marca 1972, Warszawa
Zawód: aktor

Teatry:
Teatr Dramatyczny, Warszawa
Teatr Powszechny im. Hubnera, Warszawa
PWST, Warszawa
Teatr Współczesny, Warszawa
Teatr Polski, Warszawa – gościnnie
Teatr Narodowy, Warszawa – gościnnie
Teatr Imka
Teatr Telewizji

Wybrane realizacje:
Roberto Zucco (jako Syn Eleganckiej damy, 1992)
Miłość i gniew (jako Cliff Lewis, 1994)
Odprawa posłów greckich (jako Aleksander; Menelaus; Więzień, 1995)
Gwałtu, co się dzieje! (jako Kasper, 1995)
Martwe dusze (jako Porucznik, 1995)
Semiramida (jako Żołnierz, 1996)
Tango (jako Artur, 1997)
Adwokat i róże (jako Marek,1997)
Nasze miasto (jako Joe Crowell; Si Crowell, 1998)
Łgarz (jako Lelio, 1998)
Mieszczanin szlachcicem (jako Kleont, 1999)
Bambini di Praga (jako Tolek Uhde, 2001)
Wniebowstąpienie (jako Charon, 2002)
Namiętna kobieta (jako Mark, 2003 )
Don Juan (jako Don Juan, 2001)
Władza (jako Ludwik XIV, 2005)
Księżniczka na opak wywrócona (jako Roberto, syn księcia Parmy, 2010)
Emigranci (jako XX, 2007)
Dzienniki Gombrowicza (jako Gombrowicz, 2010)
Żółta szlafmyca (jako Sieciec, 1995)
Abigel (jako Feri, 1995)
Kobieta bez skazy (jako Edward Kaswin, 1996)
Małka Szwarcenkopf (jako Jojne Firułkes, 1996)
Filomena Marturano (jako Umberto, 1996)
Sprawa Stawrogina (jako Mikołaj Stawrogin, 1997)
Ketchup Schroedera (jako Klimek, 1997)
Legenda o Św. Antonim Pustelniku (jako Antoni, 1997)
Uczeń diabła (jako Krzyś, 1997)
Skarb w płomieniach (jako Feliks, 1997)
Bezdroża serca i umysłu (jako Pan de Meilcour, 1997)
Alek (jako Zbyszek, 1998)
Portret wenecki (jako Gustaw młody, 1998)
Dama od Maxima (jako Książę, 1998)
Dwa teatry (jako Chłopiec; Dyrektor drugi, 1999)
Niedobra miłość (jako Justyn, 1999)
Gorący oddech pustyni (jako Sekretarz, 1999)
Tango (jako Artur, 1999)
Temida jest kobietą (jako Cornoude, 2000)
Łzy (jako Jasny Pan, 2001)
Dożywocie (jako Rafał, 2002)
Chłopiec i anioł (jako Ojciec, 2002)
Szkoła obmowy (jako Karol, 2002)
Rysa (jako Andrzej, 2002)
Po deszczu (jako Komputerowiec, 2003)
Edward II (jako Lightborne, 2003)
Książę nocy (jako Stalinowiec, 2004)
Wniebowstąpienie (jako Charon, 2005)
Małe piwo (jako Paul, 2005)
Wyzwolenie (jako Konrad, 2007)
Rzecz o banalności miłości (jako Martin Heidegger, 2011)

Laco Adamik

Data i miejsce urodzenia: 25 grudnia 1942, Malá Hradná (Słowacja)
Zawód: reżyser teatralny, filmowy i operowy

Teatry:
Opera Krakowska http://teatralny.pl/teatr/opera-krakowska,214.html (obecnie)
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego Kalisz
Teatr Wielki Łódź
Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn
Teatr Muzyczny Łódź
Krakowski Teatr Muzyczny Kraków
Opera Wrocław
Teatr Wielki Warszawa
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej Kraków
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera Warszawa
Opera Śląska Bytom
Teatr Rozrywki Chorzów
Opera Nova Bydgoszcz
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego Katowice
Teatr Syrena Warszawa
Teatr im. Adama Mickiewicza Częstochowa

Wybrane realizacje:
Las
Cyganeria
Woyzeck
Jaś i Małgosia
Dydona i Eneasz
Sprzedana narzeczona
Amadys z Galii
Wesele Figara
Don Carlos infant Hiszpanii
Złoty kogucik
Czarodziejski flet
Król Roger
Kniaź
Polowanie na karaluchy
Tosca
Łucja z Lammermoor
Makbet
Tannhäuser
Straszny dwór
Dyzma
Hrabina Marica
Kto się boi Virginii Woolf?
Aida
Opera za trzy grosze
Halka
Broadway,
West Side Story
Manru
Carmen
Kram z piosenkami
Nabucco
Pastorałka
Ubu, słowem Polacy
Baron cygański
Diabły z Loudun
Straszny dwór
Manru
Chopin Giacomo Orefice
Requiem
Wesołe kumoszki z Windsoru
Yerma
Kniaź
Wesele Figara
Trubadur